• Yolculuğunuz için şirketimiz Greekferries Club SA'yı seçtiğiniz için teşekkür ederiz!
  • Yolculuğunuz için şirketimiz Greekferries Club SA'yı seçtiğiniz için teşekkür ederiz!

Grimaldi Lines Seyahat Şartları

GENEL ŞARTLAR

Grimaldi Compagnia di Navigazione SpA şirketi şu Taşımacı şiketleri için acentelik yapar: Atlantica SPA Di Navigazione SpA ve Grimaldi & Suardiaz SpA. Bilet üzerinde bahsi geçen Grimaldi Lines, feribot seferlerini düzenler.

Yolcular, bagajları ve eşlik eden araçlarının taşınması yalnızca ve tamamıyla taşıyıcı şirketin Şartlar ve Koşullarına bağlı olarak gerçekleşir.

Bilet satın alımı ile beraber, sehayat eden yolcu aşağıdaki Şartlar ve Koşulları hiçbir sınırlama olmaksızın kabul eder:

ANALİZLER

«Taşıyıcı» feribot taşımacılığını gerçekleştiren geminin sahibidir.

«Bagajlar» Bir yolcuya ait bagaj, kaydedilmemiş, veya aracın içine yada üzerine monte edilmemişse vaya gemide bulunan bagaj bulundurma odasına verilmemişse içinde özel eşya bulunuyorsa.

«Eşlik araç» herhangi bir nakliye motorlu araçtır. (sürgülü nesneler dahil olmak üzere) satılık mal taşımayan yolcu için sahibi ve o meşru kullanıcıya yolvcu taşıma sözleşmesi (bilet) dahildir.

KAPTANIN GÜCÜ

Kaptanın yanında yardımcı kaptan olmadan hareket etmeye hakkı vardır, başka yedekte bulunan ve herhangi bir yardıma ihtiyacı olan gemilere yardım etmek için gemiyi standart yoldan saptırmaya hakkı vardır. Herhangi bir limandan seyehatin devamı için yolcuları ve eşyalarını başka bir gemiye taşımaları için yardım çağırabilir. Grimaldi Lines ve gemi adına kaptan herhangi bir yolcuyu bir tür sağlık sebebinden dolayı yolculuk etmesine mani olabilecek bir sebep bulurlarsa, o yolcunun seyehat etmesine vermeme hakları vardır. Grimaldi Lines ve gemi adına kaptan herhangi uygun bulduğu bir limana yanaşıp, sağlık durumunun iyi olmadığı belirlenen yolcuyu limana indirme hakkına sahiptir. Veya diğer yolcular ve gemi için risk ve tehlike taşıyan bir yolcu tespiti yapılırsa onu bir limana indirme hakkına sahiptir. Gemide yolculuk eden her yolcu emliyet ile ilgili tüm konularda, kaptanın disiplin yetkisine tabi olur. Grimaldi Lines ve kaptan hükümet tarafından verilen herhangi bir talimata, yönergeyi takip etme hakkına, ülkenin yetkili makamları, yetkili kişiler tarafından verilen emirlere ve sigorta şirketinin şartlarının eğer olursa savaş durumuna uygun olmasına göre kararlar ve talimatlar verebilir.

GEMİLER

Kullanılan gemiler konteyner, kargo ve yolcu gemileridir. Yayınlanmış yol rotaları ve saatler, hava koşulları limanda olan herhangi bir sorun veya yoğun trafik yüzünden değişebilir. Bu tür değişiklikler yolcuları daha önceden haberdar etmeden olabilir. Herhangi bir sebepten ötürü gerçekleşen gecikme yolculuğun iptali için sebep değilse, bilet ücreti ve tazminat gibi bir ödeme yapılamaz.

REZERVASYONLAR

Bir rezervasyonun gerçekleşmesi için, tüm ücretinin ödenmesi gerelir. Tam bilet ödemesi yapmadan rezervasyonlar gerçekleşemez. Hiçbir yolcu bileti tam ödeme yapılmadan kesilemez. Güvenlik nedenlerinden dolayı, yolcuların isimleri, kimlik bilgileri, aracın türü ve plaka bilgileri, bilette bahsedilmiş olduğu gibi yolculuk sırasında yolcuyla eşleşmelidir. Eğer yolcuyla, kesilmiş olan bilette eşleşmeyen bir durum söz konusu olursa, gemiye erişim, liman tesislerine erişim uyuşmuyorsa, limanda yapılacak olan işlemler için red etme söz konusu olabilir.

İDARİ KURALLAR

Yolcu taşıma sözleşmesi, bagaj ve eşlik eden araçların sözleşmesi İtalyan navigasyon kodu tarafından yönetilir ve İtalyan hukukuna, uluslararası anlaşmalara göre tefsir edilir ve özellikle Atina sözleşmesi 12\12\1974 geçerlidir. Londra prtokolü ile değişmiş haliyle 19\11\1976.

TAŞIMA SÖZLEŞMESİ (Bilet)

Taşıma sözleşmesi (bilet) kesinlikle kişiseldir ve bu belirtilen kişiler için geçerlidir. Bilet devredilemez.

Bilet kağıt üzerinde, e-posta veya dijital faks gibi farklı nitelikte olabilir. Kalkış limanında check-in yapılırken bilet bir biniş kartı ile takas edilir ve o biniş kartı yolculuk boyunca muhafaza edilmelidir.

ÜCRETLER

Fiyatlar Avro olarak ifade edilmiştir. Biletin üzerinde belirtilen fiyat biletin verildiği tarihte geçerli olan fiyatlara dayalıdır. Grimaldi Lines giden ve gelen rota için kalkıştan önce fiyatlarda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu durumda yolcu gemiye binmeden önce fiyat farkını ödemek zorundadır veya yolculuktan vazgecip önceden vermiş olduğu ücreti geri alma hakkına sahiptir.

SORUMLULUK SINIRLARI

Taşıyıcının sorumlulukları, ölüm yaralanma, kayıp, bagaj kaybı ve zararı, eşkik eden araçlar, değerli kişisel eşyalar yada yolculuk eden kişinin diğer mülkiyeti gibi her durumda İtalyan gezinti kodu sınırlarını aşmamalıdır. Özellikle Londra 19\11\74 ile değişen 13\12\74 Atina sözleşmesi geçerlidir. Yolcu ve taşıyıcının arasında taşıma sözleşmesi (bilet), bagaj taşıması veya taşınacak olan araçlar hakkında herhangi bir anlaşmazlık söz konusu olursa, Napoli (İtalya) mahkemesi münhasır yargısı içinde olmalıdır.

GEMİDE DİSİPLİN

Yolcunun sıkı disiplin kurulu ile uyumlu ve feribot taşiımacılığı için geçerli kurallara ve özellikle yolculuk güvenliği ile koyulmuş olan kurallara uyması gerekir. Geminin içinde sigara içmek yasaktır. Geminin mürettebatı sigara için olan yasaları uygulamak zorundadır ve herhangi bir ihlal için yetkili makamlara bildirilecektir. (Hukuk n ° 3, 16 \1 \ 1003 ve 16 anlaşması \1 \2 \ 2004). Yetkili makamlar tarafından konulmuş yasal düzene veya herhangi bir kurala ve komuta, güvenlik kurallarına uyulmaması durumunda, kişiler sivil ve ceza kuralları tarafından cezalandırılır. Terörizme karşı alınmış olan önlemlere göre (ISPS), geminin subayları tarafından her an bir yolcuya kimlik veya bagaj kontrolü yapılabilir.

KALKIŞ

Araçlarıyla olan yolcular planlanmış kalkış zamanından 1 veya ½ saat önce check-in sırasında olmalıdırlar (Tunus/Fas’a gitmek ve gelmek için üç saat). Araçsız yolcuların programlanmış olan yolculuktan en az 1 saat önce check-in yapmaları gerekir (Tunus/Fas’a gitmek ve gelmek için üç saat). Check-in için geç gelen yolcular rezervasyonlarını kaybederler ve kalkış garanti edilemez. Kalkış esnasında yolcuların yanlarında geçerli biletlerini ve kimliklerini bulundurmaları gerekir. Veya hedef olan ülkeye gitmek için veya yolculuk esnasında içinden geçmek zorunda kalınan ülke için gereken belgelerin yolcunun yanında bulundurması gerekir. Araçlar kaptanın ve astlarının kararı ile kalkış için gemiye sıra ile binerler. Kaptan ve astları tarafından verilmiş olan karara göre geminin güvertesinde herhangi uygun olan bir yere park edilebilir.

PASAPORT

Avrupa birliği vatandaşları: Tunus ve Fas’a gidebilmeleri için yanlarında geçerli bir pasaport bulundurmaları gerekir. Avrupa birliği ülkeleri (İtalya, İspanya, Malta, Sicilya ve Sardunya) için yanlarında geçerli kimlik kartı veya pasaport bulundurmaları gerekir. Avrupa birliğine bağlı olmayan bir ülkenin vatandaşlarının Schengen vize sahibi olmaları gerekir. Schengen bölgesine ait bir ülke için, geçerli bir pasaport ve oturma izni gereklidir.

ÇOCUKLARINLARIN YOLCULUĞU

(EK) sayılı 2252/2004 kanununa uygun olarak küçük çocukların yolculuk yapabilmeleri için kendi seyahat belgelerine sahip olmaları zorunluluğu taşırlar. 12 yaşından küçük olan çocuklar, yanlarında bir yetişkin tarafından eşlik edilmediği sürece gemiye kabul edilemezler. Çocuğa eşlik eden yetişkin her iki ebebeynden biri değilse her iki ebebeynden de yazılı, imzalı bir izin belgesi gereklidir ve o belge geminin kaptanına veya muhassebe bürosuna sevk edilir. Bu çeşit bir izin belgesi için her iki ebebeynin kimlik fotokopileri de gerekir. Avrupa birliği vatandaşı olmaması durumunda ebebeynin yabancı üst sicil belgesi fotokopisi ve çocuğun kayıtlı olduğunu ifade eden bir belge gerekir. 12 yaşın üzerinde reşit olmayan yolcular yanlarında eşlik edecek bir kişi olmadan seyahat edebilirler. Her iki ebebeyn tarafından imzalanmış bir belge kaptana ve gemi muhassebe bürosuna gönderilir. Bu belge ile ebebeynler yolda olası kaza veya zarar olması durumunda tüm sorumlulukları üstlenirler. Her iki ebebeynin geçerli kimlik fotokopisi bu izin belgesinde de gereklidir. Avrupa birliği vatandaşı olmayan vatandaşlar için, çocuğun kayıtlı sertifika ve yabancı üst sicil belgesi fotokopisi bulundurması gerekir. Hiçbir durumda kaptan veya geminin herhangi bir mürettebat üyesinin çocuğa eşlik etmesi söz konusu olamaz. Ayrıca reşit olmayan yolcuların hedef ülkeye gidebilmeleri için yanlarında gerekli tüm belgeleri bulundurmalıdırlar. Limanda bulunan yetkili çalışanlanlar bu belgeleri yeterli bulmazlarsa ve yolculuğa mani olurlarsa, Grimaldi Lines hiçbir sorumluluk almaz.

HAMİLE KADINLARIN YOLCULUĞU

Hamile kadınlar 6. aydan itibaren deniz yolculuğu yapabileceklerini belirten, doktordan bir sağlık raporu bulundurmaları ve bu raporun yolculuğa 7 gün ve daha az zaman varken alınmış olması gereklidir. Bu durumda deniz yolculuğunun yapılabilmesi için hiçbir sakınca yoktur. Hamilelik durumunda komplikasyonlarla, doktorlardan sağlık raporu aylık hamilelik sayısına bakılmaksızın gereklidir. Geminin kaptanının değerlendirmesine göre hamile kadınların sağlık durumu yolculuk etmelerine müsahit değilse, onların yolculuğuna izin vermeme yetkisine sahiptir. Geminin kaptanı tarafından geçerli bir neden yüzünden yolculuğa itiraz edilmişse Grimaldi Lines bilet için ödenmiş olan ücreti geri vermek için özel yükümlülüğü vardır.

SAĞLIK VE AŞI

Yolcuların hem fiziksel, hem zihinsel olarak iyi bir sağlık durumunda oldukları tahmin ediliyor ve herhangi bir sakatlık, hastalık veya başka tür bir rahatsızlıkları olmadığı tahmin ediliyor. Yolcuların bilmesi gerekir ki gemilerde doktor bulunmaz. Ancak gemi bir ilk yardım istasyonu ve bir hastane/kabin bulundurmaktadır.

SİGORTA

Taşıyıcının sorumluluğu Grup P & I tarfından verilen sözleşme ile kapalıdır. Ancak üçüncü bir tarafa karşı taşıyıcı sorumluluğu sınırlanıyor. Yolculara iptal durumunda, bagaj, seyahat kazaları ve geri dönüş için sigorta kapsaması satın almaları tavsiye edilir. Araçlar için diğer paragrafı oku.

EŞLİK EDEN ARAÇLAR

Sadece kişilere eşlik edecek araç olarak kayıtlanmış olan araçlar kabul edilir. Kişisel kullanım eşyaları dışında, diğer nesneler içeren araçlar ve ticari amaçlar için nesneler taşıyan araçlar, eşlik eden araç olarak yolculuk edemez fakat kamyon olarak sınıflandırılmış olmalıdır. Turist otobüsleri sadece söför ile kamyon olarak kabul edilir.

Gemiye yolculuk için gelen araç, bilet üzerinde gösterilen yolculuk kodundan farklı bir yolculuk koduna aitse, yolcu yolculuk etme hakkını kaybeder (bilet geri dönüşü yoktur). Eğer yolculuk etmesine izin verilirse yolculuk ücreti farkını ve kategori değişim ücretini ve cezalarını ödemek zorunda kalır. Aracın gemiye iniş ne binişi sahibi tarafından yapılmalıdır. Özel olarak tasarlanmış bir yerde park edilmesi için, motorun kapalı olması gerekir ve bir viteste bırakılıp ve el freninin de kalkık olması gerekir. Araç anahtarla kapatılmalıdır. Geminin garajı yolculuk boyunca erişilebilir değildir.

Eşer araç LPG ile hareket ediyor ise rezervasyon sırasında mutlaka belirtilmesi gerekir. LPG cihazı geçerli olan İtalyan kanun ve kurallarına uygun olmalıdır. Bu uyumun aracın ruhsatında onaylanmış olması gerekir. Eğer araç çalışmaz ise sahibi aracı çıkartmak için çekiciyi ödemesi ve ona aracı kullanma izni verdiğini gösteren bir belgeyi Grimaldi Lines hatlarına yazılı bir açıklama ile göndermelidir. Aksi takdirde yolculuk reddedilebilir. Yolcu aracın yolculuğa dair olabilmesi için her tür gerekli evrakları yanında bulundurmalıdır. Grimaldi Lines belge yada belgelerin eksiklığinden kaynaklanan sorunlar için hiçbir sorumluluk almamaktadır. Öngörülmüş veya öngörülmemiş her çeşit harcama, gümrük vergileri ve aracın seçilmesinde ithalat lisansı işlem ücretleri v.s yolcunun hesabına tahsil edilir.

Ne olursa olsun yolcu aracın gemiye ve üçüncü kişilerin mallarına zarar olursa verdiği zararı karşılayacağı için veya sigorta şirketi tarafından zararın ödeceğine dair bir sorumluluk dilekçesi imzalamalıdır.

Grimaldi Lines İtalyan gezi kodu tarafından ve uluslararası sözleşme tarafından belirtilen kendi sorumlulukları dışında diğer hiçbir sigorta sunmuyor.

Eğer araç çalışmıyorsa, sahibi Grimaldi Lines hatlarına yazılı bir dilekçe göndererek, aracın indirilip ve bindirilebilmesi için çekiciye yetki vermesi ve çekicinin masraflarını karşılaması gerekir. Aksi takdirde yolculuk red edilebilir.

BAGAJLAR

Bagajlarda yolcuların sadece kişisel eşyaları taşınabilir. Özellikle yolcu bagajlarında ticari taşınmasına izin verilmez. Zararsız olan malların, eşyaların taşınmasına izin verilir. Zararlı mallar, eşyalar ve zarar veren mallar, eşyalar (uğuşturucu, silah, patlayıcı maddeler) gibi maddeleri de içerir. Yolcular yanlarına yolculukları için gerekli olan eşyaları alabilirler. Gemi hareket halindeyken garaja erişim sağlanamaz.

Kabinlerde yolculuk yapan yolculara kişi başına bir valiz alma izni verilir. Pullman koltuklarında veya güvertede yolculuk yapan yolculara yanlarına ufak boyutlu bir el valizi almalarına izin verilir. Araç üzerinde ve içinde bulunan bagajlar dışındaki tüm bagajlar ücret ödeme şartıyla geminin bagaj emanet odasına bırakılır.

Ev eşyaları ve diğer ağır eşyaların kontrol edilip, garaja taşınması gerek (ücretli). Grimaldi Lines bagajlar ve eşyalar için İtalyan navigasyon kodu tarafından ve uluslar arası kongre tarafından uygun görülen yasaya göre, araç içinde ve üzerinde bulunan bagajlar dahil olmak üzere kişi başı 30kg sınırları içerisinde olan bagajlara garanti verir.

Grimaldi Lines hiçbir şekilde gemide bulunan herhangi bir hırsızlık, kayıp, takı, el yazmaları, belgeler ve diğer değerli kişisel eşyalar için sorumluluk almaz. Grimaldi Lines hiçbir şekilde özel eşyalar dışında öğeler içeren herhangi bir bagaj için asla sorumluluk almaz.

PARA BİRİMİ

Gemideki geçerli resmi para birimi € Eurodur. Gemide döviz alışverişi olasılığı yoktur. Çek kabul edilmez.

ÇOCUKLAR

Çocuk indirimleri bilet fiyatında belirlenir. Çocuğun yaşı, resmi bir belge ile belgelenmelidir. Referans tarihi olarak seyahat tarihi geçerlidir.

EVCİL HAYVANLAR

Evcil hayvanların kabin ve diğer yolcu mekanlarında bulunmaları yasaktır. Özel olarak tasarlanmıs hayvan kafeslerinde seyahat etmeleri ve ağızlık takmaları gerekir. Genel özellikleri ile evcil hayvan statüsünde kabul edilmeyen hayvanların gemide bulunmalarına izin verilmez. Evcil hayvanların Avrupa evcil hayvan pasaportu bulundurmaları gerekir.

SÖZLEŞMENİN ŞİKAYET EDİLMESİ yolcu tarafından (*)

İptal politikası analizi için, «Müşteri hizmetleri» sayfasından Değişiklikler ve İptaller bölümüne gidin.

Gemi şirketi tarafından uygulanan iptal şartlarının yanı sıra, Greekferries Club iade edilen miktara 10% ücret politikasi uygular.

REZERVASYON DEĞİŞİKLİKLERİ (*)

Biletler ve rezervasyonlar 30 Avro ödeme yapılarak, artı yeni bilet değeri ve eskisi ile arasındaki farkı ödeyerek yapılır. Rezervasyonda bir değişiklik yapmak istiyorsanız size rezervasyon onaylamasını yollamış olan, personelle iletişime geçmeniz rica edilir. Bu e- postada çalışanlarımızın e- posta adreslerini ve acil telefon numaralarını bulabilirsiniz.

Onaylama e-postası yoksa, 0030 2810 529 000 bu numarayı arayıp büromuzdan yardım alabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçtiğinizde, dosyanızı bulup size hızlı ve etkili bir şekilde yardım etmemiz için bize müşteri kodunuzu ve rezervasyon kodunuzu söyleyiniz.

İstenilen değişikliklerin mevcut olduğu durumda size yardım etmek bize mutluluk verecektir. Rezervasyon değişikliği nedeniyle oluşan fiyat değişikliklerinin yanı sıra ayrıca 10,00€ rezervasyonun toplam maliyeti için değişen bir ücret bulunmaktadır eğer 200€ ya kadar ise. Eğer 200 Avronun üzerinde ise 15 Avro ödenir.

Dikkat! Eğer yolculuğunuzun gidiş kısmını gerçekleştirmişseniz, dönüş için değişişlikler yapamayız. Bu durumda değişiklik yapmanız için derhal şirket ile iletişime geçmeniz gerekir. Sizlere ihtiyacınız oldunda onların telefon, faks veya e-posta adreslerini sunabiliriz.

Aşağıdaki değişiklikler mümkündür:

  • Yolculuğa 2 gün varken, yolculuk tarihinin değiştirilmesi (değiştirmede gecikmeler iptal ücretine dahildir) mümkündür.
  • Kabin kategorisinin yolculuk tarihinden önce değiştirilmesi mümkündür.
  • Kalkış gününe kadar aracın değiştirilmesi mümkündür.
  • Yolculuğa en az 2 gün varkene kadar ismin değiştirilmesi (sonraki değişiklikler için iptal ücreti geçerli) mümkündür.
  • Hareket vaktine kadar yolcu ilave edilmesi mümkündür.
  • Hareket vaktine kadar araç ilave edilmesi mümkündür.
  • Hareket vaktine kadar yolculuğa pet ilave edilmesi mümkündür.

Değişiklikler ve eklemeler müsaitlik durumuna bağlıdır.
(*) Grimalid Lines rezervasyonlarda değişiklik yapmak için olan kuralları ve bazı yolculuklarda yolcu şikayet kurallarını değiştirme hakkına sahiptir.

GRİMALDİ LİNES TARAFINDAN SÖZLEŞMENİN ŞİKAYET EDİLMESİ

Yolculuğun iptal edilmesi durumunda Grimalid Lines yolculuk için ödenen tüm ücreti yolculara geri iade eder. Artı yolculuğu aynı durumda yolcu iptal etmiş olsaydı, onun ödeyeceği kadar bir miktar iptal ücreti yolculara ödüyor. İptal tarihi Grimalid Lines’ın yolculara veya bilet seyahat acentası aracılığıyla kesilmişse, onları haberdar edeceği tarihte iptal olmuştur veya olacaktır. Grimaldi Lines’ın bir yolculuğu şirkete ait olmayan bir sebep yüzünden iptal etmesi durumunda, iptal İtalyan 408 numaralı gezi kodu içinde yer alıyor.

TALEPLER

Grimaldi Lines hatlarının gereksinimleri yazılı olarak alınır. 98/41EU kuralına göre yolcu gemilerine kişilerin kayıdı, mişteri rezervasyon yaptığı andan itibaren müşterinin aşağıdaki bilgileri sağlaması gerekir, isim, soyisim, vatandaşlık, doğum tarihi kimlik numarası vede yolcu Grimaldi’yi yolcuların özel durumlarında veya bakım ve özel ihtiyaçlarında ve yardım gerektiği zaman haberdar edebilir. Tüm kişisel veriler İtalyan yasasına uygun olarak işlenecektir 31 \ 12 \ 1996.

Bu tercüme İtalyan metini ile bağlantısız gerçekleştirilmiştir. Sadece İtalyan versiyonu bağlayıcıdır.