• Yolculuğunuz için şirketimiz Greekferries Club SA'yı seçtiğiniz için teşekkür ederiz!
  • Yolculuğunuz için şirketimiz Greekferries Club SA'yı seçtiğiniz için teşekkür ederiz!

Blue Star Ferries Seyahat Şartları

Bilet İptal Uygulaması

İptal politikası analizi için, “Müşteri hizmetleri” sayfasından Değişiklikler ve İptaller bölümüne gidin.

Gemi şirketi tarafından uygulanan iptal şartlarının yanı sıra, Greekferries Club SA yurt dışı rezervasyonlarında iade edilen miktara %10, yurt içi rezervasyonlarında iade edilen miktara %5 iptal politikasi uygular.

Açık biletler

Yalnızca başlangıçta açık bilet olarak düzenlenen biletler iptal bedeli ödemeden iptal edilebilir. Açık bilete sonradan dönüştürülen biletlerden 50% kesinti yapılır.

Bilet Değişiklikleri

Bilet değişikliği seyahat tarihinde değişiklik, veya ketegori yükseltme anlamına gelir. Rota üzerinde (ör. Pireas – Mikonos ve Mikonos – Pireas) veya isim değişikliği ilk biletin iptalini (bilet iptal uygulamalarına bakınız) ve yeni bilet düzenlenmesini gerektirir.

DİKKAT! Yolcu biletini önceden teslim almış ise, biletin orijinallerini düzenlenen acenteye götürüp biletini değiştirmesi gerekir.

Kayıp bilet uygulaması

Bilet kaybı durumunda yolcunun seyahat edebilmesi için yeni bilet satın alması gerekir. Devamında, yolculuk tarihi, rota, kayıp bilet numarası, satın alınan yeni biletin numarası ve fotokopisi, belirtilerek resmi olarak bildirilmesi gerekir.

Kayıp biletin seyahat tarihinden itibaren bir ay içerisinde şirket kayıtlarında tespit edilmemesi durumunda, şirket kayıp biletle aynı fiyatta ücretsiz yeni bi bilet temin edecektir. Kayıp bilet beyanı faks yoluyla şu numaraya gönderilmelidir: +30 210-8919019, Müşteri hizmetleri & Sadakati.

Gecikme veya Yolculuk İptali

  • KALKIŞTAKİ GECİKME: Yolcular ve araçları biletlerini değiştirmek zorunda kalmadan gemiye binebilir.
  • SEYAHAT İPTALİ: İptal edilen seyahatlerin biletleri gemiye biniş için geçerli değildir. İlk biletler değiştirilerek, uygun yeri olan bi sonraki yolculukla değiştirilmeleri gerekir.
  • DİKKAT: Yolculuğun mücbir sebeplerden dolayı iptali durumunda (örneğin kötü hava şartları), geminin yeni kalkış saati ile ilgili bilgi edinmek için lütfen şirketin limandaki ofisleri ile iletişime geçin.

Açık biletler

  • Açık biletler, kalkış tarihi onaylanıp gemiye biniş kartı düzenlenmesi haricinde, gemiye biniş için geçerli değildir. Açık biletlerin geçerlilik süreleri sınırsızdır.
  • Biniş esnasında, başlangıç biletinin ve biniş kartının takibatını yapan görevli memurlara ibraz edilmeleri gerekir.